BELGE YENİLEME

Yeniden Belgelendirme

Belge yenileme başvurusu, başvuru dönemi içerisinde Kuruluşa yapılmalıdır. Başvuru dönemi; sınavla belge yenileme başvurularında belgenin geçerliliğinin bitiş tarihinden bir yıl önce, çalışma kanıtlarının değerlendirmesiyle belge yenilemede belgenin geçerliliğinin bitiş tarihinden altı ay önce başlar ve iki yöntem için de belge geçerliliğinin bitiş tarihinde sona erer. Başvuru dönemi başlangıç tarihinden önce ve bitiş tarihinden sonra yapılan başvurular kabul edilmez. Belgenin geçerlilik süresinin dolmasına yakın (en az 6 ay) belge sahiplerini bilgilendirmek amacıyla Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından mesaj gönderilmektedir. Yeterlilik belgesinin geçerlilik süresi, ilgili mesleğin ulusal yeterliliğinde belirtildiği gibidir.

Yeniden Belgelendirme için adayın belge süresinin tamamlanmasına en geç 3 ay kala TÜRKİYE MYM ye başvuruda bulunması gerekir. Yeniden belgelendirme için başvuru formu dolduran adayların başvuruları MYK portalda Belge Yenileme Ön Kayıt bölümüne yüklenir.

Belgelerin geçerlilik süresi 5 yıldır. İkinci 5 yıllık belge uzatım süresidir. Adayın en az iki yıl ilgili meslekte çalışmış olmasını belgelendirmesi ve ilgili meslekte yeniden sınav yapılmasını gerektirecek bir meslek standart revizyonu yapılmamış olmasına bağlı olarak başvuru formu, Belge yenileme ücret dekontu,  belgesinin geçerlilik süresi içerisinde toplamda en az iki yıl ve son altı ay boyunca ilgili alanda çalıştığını gösteren kayıtları (SGK hizmet dökümü, referans yazısı/mektubu, sözleşme, fatura, portfolyo, vb.), uluslararası standartlara dayanan ulusal yeterliliklerde ise ilgili ulusal yeterlilikte belirtilen kanıtları TÜRKİYE MYM’ye (belge@turkiyemym.org.tr) iletir.

Ayrıca adaylara imzalatılan Belge Kullanım Sözleşmesinde uzatım koşulları yazılmıştır. Belge gözetim periyodu içerisinde gözetim gerekliliklerini yerine getirilmemiş olması durumunda belge uzatım süreci başlatılmaz. Süre uzatımın gerçekleştirilmesi için gerekli evraklarla birlikte TÜRKİYE MYM ye başvuruda bulunması gerekmektedir. Karar Verici evrakları değerlendirerek sınavsız veya sınavlı uzatım kararını verir. (F.81 Yeniden Belgelendirme Karar Formu)

Yurt içinde çalışılan süreler için çalışılan meslek ile tutarlı meslek kodu altında çalışıldığını gösterir sosyal güvenlik kaydı sunulur. Sosyal güvenlik kaydında yer alan meslek kodunun çalışılan meslek ile tutarlı olmaması halinde, sosyal güvenlik kaydında belirtilen işyerinden alınmış ve ilgili meslekte çalışıldığına dair ilave kanıtlayıcı doküman sunulur.

(Yurt dışında çalışılan süreler için çalıştığı işyeri/işyerleri tarafından düzenlenmiş, ulusal yeterlilikte tanımlı süre boyunca ilgili meslekte çalışıldığını kanıtlayan ve Türk büyükelçilikleri, başkonsoloslukları, çalışma ve sosyal güvenlik müşavirlikleri veya ataşelikleri gibi temsilciliklerden onaylı bir belge sunulur.

Belge süresi uzatımında belge sahibi tarafından MYK’ya yatırılmak üzere belge yenileme ücreti istenir. Adayın belgesinin yenilenebilmesi için belge yenileme ücretini TÜRKİYE MYM’ye yatırması gerekmektedir.

Belge yenileme kararı verilen adayların belge yenileme işlemleri MYK portal Belge Yenileme İşlemleri bölümünden yapılmaktadır.

 

Başvuru İçin Gerekli Evraklar

Başvuru için gerekli evraklar aşağıda belirtilmiştir;

Başvuru Formunun imzalı hali (Mevcut belgenizin süresini uzatmak için, belge bitiş tarihi yaklaştıysa Yeniden Belgelendirme bölümünü işaretlemeniz gerekmektedir.)

Sözleşmenin imzalı hali.

(BELGE KULLANIM SÖZLEŞMESİ İÇİN TIKLAYINIZ.)

Barkodlu SGK Hizmet dökümü.

Ücretin yatırıldığına dair banka dekontu.

 

Yeni kurallar gereği Ekim ayından itibaren belge süresi dolmadan başvuru yapılması gerekmektedir. 01.10.2024 tarihinden itibaren belge süresi geçen adayların belge yenilemesi yapılamamaktadır.

 

HESAP ADI:

TÜRKİYE İNŞAAT SANAYİCİLERİ İŞVEREN SENDİKASI

TÜRKİYE MESLEKİ YETERLİLİK MERKEZİ İKTİSADİ İŞLETMESİ

Ödemeler İçin IBAN Numaramız

Garanti Bankası Çankaya Şubesi

Şube Kodu : 00181

Hesap Numarası : 6295741

IBAN : TR03 0006 2000 1810 0006 2957 41

Belge Yenileme İçin:  belge@turkiyemym.org.tr

15.04.2024 tarihinden itibaren Belge Geçerlilik Süresi Sonunda Belge Yenilemede Belge Basımı (Sınavlı ya da Sınavsız Belge Yenileme) KDV dâhil 1.500,00 TL’dir. Bu ücrete MYK belge masraf karşılığı dahildir.

Tel -1 : 0 530 064 03 71  Murat YURTTAŞ
Tel -2 : 0 542 187 07 78  Furkan SAĞLAM
Tel -3 : 0 538 973 31 72  C. Mert SARIABDULLAHOĞLU

 

Başvuru Formu İçin Aşağıdaki Resimlere Tıklayınız

Ahşap Kalıpçı Başvuru Formu
Betonarme Demircisi Başvuru Formu
Endüstriyel Boru Montacası Başvuru Formu
İnşaat Boyacısı Başvuru Formu
Sıvacı Başvuru Formu
Tünel Kalıpçı Başvuru Formu
Duvarcı Başvuru Formu
Betoncu Başvuru Formu
Panel Kalıpçı Başvuru Formu
Seramik Karo Kaplamacısı Başvuru Formu
İş Sağlığı ve Güvenliği Başvuru Formu
Alçı Levha Uygulayıcısı Başvuru Formu
Alçı Sıva Uygulayıcısı Başvuru Formu
İskele Kurulum Elemanı Başvuru Formu
Isı Yalıtımcısı Başvuru Formu
Su Yalıtımcısı Başvuru Formu
Ses Yalıtımcısı Başvuru Formu
Yangın Yalıtımcısı Başvuru Formu
İnşaat İşçisi Başvuru Formu
177
ŞEHİT MUSTAFA DOĞAN CAD. 719. SOK. NO: 3 YILDIZEVLER MAHALLESİ, ÇANKAYA - ANKARA
T: 0 312 441 43 72 F: 0 312 442 61 85 ∙ turkiyemym@turkiyemym.org.tr
Belge yenileme için - belge@turkiyemym.org.tr

© Türkiye MYM, 2018 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.

Merkezimiz MYK Tarafından Ulusal Yeterliliklere Göre, TÜRKAK Tarafından TS EN ISO/IEC 17024 Standardına Göre,
Akredite Edilerek Sınav ve Belgelendirme Yapmakla Yetkilendirilmiştir.
Veri Politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“KVKK”) uyarınca Aydınlatma Metinleri web sitemizde yayınlanmıştır. Ayrıntıları İnceleyin
X