BELGE YENİLEME

Gözetim

TÜRKİYE MYM belgelendirilen adayların belgelendirme programının ilgili şartlarına uygunluğunu izlemek için proaktif bir izleme metodu belirlemiştir. Her belgenin geçerlilik süresi ilgili mesleğin ulusal yeterliliklerinde tanımlıdır. Belgenin geçerlilik süresi boyunca adayın mesleki yeterliliğinin devam ettiğini takip etmek amacıyla belgenin geçerlilik süresi içerisinde en az bir kez bilgi istenir. Bu bilgi, aday belgeyi aldıktan 1 (bir) yıl sonraki tarih ile belge süresinin bitiminden 1 (bir) yıl öncesine kadar olan süreci kapsar. Süreç şu şekilde yürütülür; Gözetim yazılım tarafından takip edilir, belge süresi dolmaya yakın yazılım adayın mail bilgisi varsa otomatik olarak mail gönderir, web sitesinde belge süresi dolmak üzere olan adaylar ilan edilir.

 

Yeniden Belgelendirme

Belge yenileme başvuru dönemi, belgenin geçerliliğinin bitiş tarihinden altı ay önce başlar ve belgenin geçerliliğinin bitiş tarihinden altı ay sonra sona erer. Belgenin geçerlilik süresinin dolmasına yakın (en az 3 ay) belge sahiplerini bilgilendirmek amacıyla Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından mesaj gönderilmektedir. Yeterlilik belgesinin geçerlilik süresi,  ilgili mesleğin ulusal yeterliliğinde belirtildiği gibidir.

Yeniden Belgelendirme için adayın süresinin tamamlanmasına en geç üç ay kala TÜRKİYE MYM ye başvuruda bulunması gerekir. Yeniden belgelendirme için başvuru formu dolduran adayların başvuruları MYK portalda Belge Yenileme Ön Kayıt bölümüne yüklenir.

Belgelerin geçerlilik süresi 5 yıldır. İkinci 5 yıllık belge uzatım süresidir. Adayın en az iki yıl ilgili meslekte çalışmış olmasını belgelendirmesi ve ilgili meslekte yeniden sınav yapılmasını gerektirecek bir meslek standart revizyonu yapılmamış olmasına bağlı olarak başvuru formu, Belge yenileme ücret dekontu,  belgesinin geçerlilik süresi içerisinde toplamda en az iki yıl ve/veya son altı ay boyunca ilgili alanda çalıştığını gösteren kayıtları (SGK hizmet dökümü, referans yazısı/mektubu, sözleşme, fatura, portfolyo, vb.), uluslararası standartlara dayanan ulusal yeterliliklerde ise ilgili ulusal yeterlilikte belirtilen kanıtları TÜRKİYE MYM’ye (belge@turkiyemym.org.tr) iletir.

Ayrıca adaylara imzalatılan Belge Kullanım Sözleşmesinde uzatım koşulları yazılmıştır. Belge gözetim periyodu içerisinde gözetim gerekliliklerini yerine getirilmemiş olması durumunda belge uzatım süreci başlatılmaz. Süre uzatımın gerçekleştirilmesi için gerekli evraklarla birlikte TÜRKİYE MYM ye başvuruda bulunması gerekmektedir. Karar Verici evrakları değerlendirerek sınavsız veya sınavlı uzatım kararını verir. (F.81 Yeniden Belgelendirme Karar Formu)

Belge süresi uzatımında belge sahibi tarafından MYK’ya yatırılmak üzere belge yenileme ücreti istenir. Adayın belgesinin yenilenebilmesi için belge yenileme ücretini TÜRKİYE MYM’ye yatırması gerekmektedir.

Belge yenileme kararı verilen adayların belge yenileme işlemleri MYK portal Belge Yenileme İşlemleri bölümünden yapılmaktadır.

 

Başvuru İçin Gerekli Evraklar

Başvuru için gerekli evraklar aşağıda belirtilmiştir;

Başvuru Formunun imzalı hali (Mevcut belgenizin süresini uzatmak için, belge bitiş tarihi yaklaştıysa Yeniden Belgelendirme bölümünü işaretlemeniz gerekmektedir.)

Sözleşmenin imzalı hali.

(BELGE KULLANIM SÖZLEŞMESİ İÇİN TIKLAYINIZ.)

Barkodlu SGK Hizmet dökümü.

Ücretin yatırıldığına dair banka dekontu.

 

HESAP ADI:

TÜRKİYE İNŞAAT SANAYİCİLERİ İŞVEREN SENDİKASI

TÜRKİYE MESLEKİ YETERLİLİK MERKEZİ İKTİSADİ İŞLETMESİ

Ödemeler İçin IBAN Numaramız

Garanti Bankası Çankaya Şubesi

Şube Kodu : 00181

Hesap Numarası : 6295741

IBAN : TR03 0006 2000 1810 0006 2957 41

Belge Yenileme İçin:  belge@turkiyemym.org.tr

1.1.2024 tarihinden itibaren Belge Geçerlilik Süresi Sonunda Belge Yenilemede Belge Basımı (Sınavlı ya da Sınavsız Belge Yenileme) KDV dâhil 1.125,00 TL’dir. Bu ücrete MYK belge masraf karşılığı dahildir.

Tel -1 : 0 530 064 03 71  Murat YURTTAŞ
Tel -2 : 0 542 187 07 78  Furkan SAĞLAM
Tel -3 : 0 538 973 31 72  C. Mert SARIABDULLAHOĞLU

 

Başvuru Formu İçin Aşağıdaki Resimlere Tıklayınız

Ahşap Kalıpçı Başvuru Formu
Betonarme Demircisi Başvuru Formu
Endüstriyel Boru Montacası Başvuru Formu
İnşaat Boyacısı Başvuru Formu
Sıvacı Başvuru Formu
Tünel Kalıpçı Başvuru Formu
Duvarcı Başvuru Formu
Betoncu Başvuru Formu
Panel Kalıpçı Başvuru Formu
Seramik Karo Kaplamacısı Başvuru Formu
İş Sağlığı ve Güvenliği Başvuru Formu
Alçı Levha Uygulayıcısı Başvuru Formu
Alçı Sıva Uygulayıcısı Başvuru Formu
İskele Kurulum Elemanı Başvuru Formu
Isı Yalıtımcısı Başvuru Formu
Su Yalıtımcısı Başvuru Formu
Ses Yalıtımcısı Başvuru Formu
Yangın Yalıtımcısı Başvuru Formu
İnşaat İşçisi Başvuru Formu
177
ŞEHİT MUSTAFA DOĞAN CAD. 719. SOK. NO: 3 YILDIZEVLER MAHALLESİ, ÇANKAYA - ANKARA
T: 0 312 441 43 72 F: 0 312 442 61 85 ∙ turkiyemym@turkiyemym.org.tr
Belge yenileme için - belge@turkiyemym.org.tr

© Türkiye MYM, 2018 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.

Merkezimiz MYK Tarafından Ulusal Yeterliliklere Göre, TÜRKAK Tarafından TS EN ISO/IEC 17024 Standardına Göre,
Akredite Edilerek Sınav ve Belgelendirme Yapmakla Yetkilendirilmiştir.
Veri Politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“KVKK”) uyarınca Aydınlatma Metinleri web sitemizde yayınlanmıştır. Ayrıntıları İnceleyin
X