BAŞVURU

Sınava başvuracak adaylar, www.intesmym.org.tr adresinde yer alan başvuru formunu doldurarak, faks, posta yoluyla veya bireysel olarak sınav tarihinden 10 iş günü öncesine kadar ulaştırması gerekmektedir. Başvurunun tamamlanmasının ardından, sınav organizasyonu hazırlıklarına başlanır.

Sınav yeri, sınav komisyon üyeleri ve gözetmen organizasyonunun tamamlanmasının ardından Mesleki Yeterlilik Sınavları gerçekleştirilebilmektedir.

Sınavlar “Teorik” ve “Uygulama” sınavlarından oluşmakta olup bazı mesleklerde “Mülakat” sınavları da yapılabilmektedir. Her meslek için “İş Güvenliği” alanındaki beceri ve bilgi düzeyi zorunlu birimdir.

Sınavlarda başarı gösteren adaylar Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanmaktadır. Belgelerin geçerlilik süresi 5 yıldır. İkinci 5 yıllık belge uzatım süresi, adayın 18 ay ilgili meslekte çalışmış olmasını belgelemesi ve ilgili meslekte yeniden sınav yapılmasını gerektirecek bir meslek standart revizyonu yapılmamış olmasına bağlı olarak uzatılmaktadır.

 

Sınav İçin Gerekli Evraklar

 

Sınava başvuracak adayların TÜRKİYE MYM aşağıda yer alan manuel veya online sistem üzerinden başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir.

1.Eğer sistemi ilk kez başvuruyorsanız İlk Başvuru 

2.Daha önce başka bir kuruluşta belge başvurusu yaptıysanız ve geçtiğiniz birimleri belgeleyerek belgelendirme işleminize devam etmek istiyorsanız Birim Birleştirme 

3.İkinci veya üçüncü sınav hakkınızı kullanmak için Tekrar Başvuru 

4.Bir belge başvurunuz var ve farklı bir yeterlilikte yeni belge başvurusunda bulunmak istiyorsanız Yeni Belge Başvurusu 

5.Mevcut belgenizin süresini uzatmak için, belge bitiş tarihi yaklaştıysa Yeniden Belgelendirme bölümünü işaretlemeniz gerekmektedir.

 

Başvuru için gerekli evraklar aşağıda belirtilmiştir;

Başvuru Formunun imzalı hali

Nüfus cüzdanı fotokopisi

Sınav ücretinin yatırıldığına dair banka dekontunun aslı.

 

Sınav Zamanı Hakkında

Sınavlar, başvurular değerlendirildikten sonra sınavların gerçekleşmesi için uygun kontenjan sağlandığında veya önceden belirlenerek internet sitesinden duyurulan tarihler de gerçekleştirilir. İlan edilmiş tarihte ve saatte sınav yerinde hazır bulunmayan ve/veya evrakları eksik olan adaylar sınava alınmaz. Bu sebeplerle sınava alınmayan adaylara yatırdıkları sınav ücretleri iade edilmez yahut adaya yeni bir sınav tarihi verilmez ve adayın bir sınav hakkı kaybolmuş olur.

Ancak sınava gelememe gerekçesini raporlayabildiği durumlarda (doktor raporu, kaza tutanağı vb. ), İşletme Müdürü ve/veya Genel Müdür’ün değerlendirmelerinin ardından, bir sonraki sınava girme hakkı verilebilir.

Eğitim Şartı : Eğitim şartı aranmamaktadır.

Tecrübe Şartı : Tecrübe şartı aranmamaktadır.

 

ONLİNE BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ

Manuel Başvuru İçin Aşağıdaki Resimlere Tıklayınız

Ahşap Kalıpçı Başvuru Formu
Betonarme Demircisi Başvuru Formu
Endüstriyel Boru Montacası Başvuru Formu
İnşaat Boyacısı Başvuru Formu
Sıvacı Başvuru Formu
Tünel Kalıpçı Başvuru Formu
Duvarcı Başvuru Formu
Betoncu Başvuru Formu
Panel Kalıpçı Başvuru Formu
Seramik Karo Kaplamacısı Başvuru Formu
İş Sağlığı ve Güvenliği Başvuru Formu
Alçı Levha Uygulayıcısı Başvuru Formu
Alçı Sıva Uygulayıcısı Başvuru Formu
İskele Kurulum Elemanı Başvuru Formu
Isı Yalıtımcısı Başvuru Formu
Su Yalıtımcısı Başvuru Formu
Ses Yalıtımcısı Başvuru Formu
Yangın Yalıtımcısı Başvuru Formu
İnşaat İşçisi Başvuru Formu
268
ŞEHİT MUSTAFA DOĞAN CAD. 719. SOK. NO: 3 YILDIZEVLER MAHALLESİ, ÇANKAYA - ANKARA
T: 0 312 441 43 72 F: 0 312 442 61 85 ∙ turkiyemym@turkiyemym.org.tr

© Türkiye MYM, 2018 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.

Merkezimiz MYK Tarafından Ulusal Yeterliliklere Göre, TÜRKAK Tarafından TS EN ISO/IEC 17024 Standardına Göre,
Akredite Edilerek Sınav ve Belgelendirme Yapmakla Yetkilendirilmiştir.
Veri Politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“KVKK”) uyarınca Aydınlatma Metinleri web sitemizde yayınlanmıştır. Ayrıntıları İnceleyin
X