BAŞVURU

Sınava başvuracak adaylar, www.intesmym.org.tr adresinde yer alan başvuru formunu doldurarak, faks, posta yoluyla veya bireysel olarak sınav tarihinden 10 iş günü öncesine kadar ulaştırması gerekmektedir. Başvurunun tamamlanmasının ardından, sınav organizasyonu hazırlıklarına başlanır.

Sınav yeri, değerlendirici üyeleri ve gözetmen organizasyonunun tamamlanmasının ardından Mesleki Yeterlilik Sınavları gerçekleştirilebilmektedir.

Sınavlar “Teorik” ve “Uygulama” sınavlarından oluşmakta olup 11UY0011-3 Ahşap Kalıpçı, 11UY0012-3 Betonarme Demricisi ve 16UY253-2 İnşaat İşçicisi mesleklerinde “Mülakat/Sözlü” sınavları da yapılmaktadır. Her meslek için “İş Güvenliği” alanındaki beceri ve bilgi düzeyi zorunlu birimdir.

Başarılı olunan Yeterlilik birimlerinin geçerlilik süresi, birimin başarıldığı tarihten itibaren 2 yıldır. Yeterlilik birimlerinin birleştirilerek bir yeterliliğin elde edilebilmesi için tüm birimlerin geçerliliğini koruyor olması gerekmektedir.

Sınavlarda tüm birimlerden başarı gösteren adaylar Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanmaktadır. Belgelerin geçerlilik süresi 5 yıldır. İkinci 5 yıllık belge uzatım süresi, adayın 18 ay ilgili meslekte çalışmış olmasını belgelemesi ve ilgili meslekte yeniden sınav yapılmasını gerektirecek bir meslek standart revizyonu yapılmamış olmasına bağlı olarak başvuru formu, Belge yenileme ücret dekontu,  belgesinin geçerlilik süresi içerisinde toplamda en az iki yıl veya son altı ay boyunca ilgili alanda çalıştığını gösteren kayıtları (SGK hizmet dökümü, referans yazısı/mektubu, sözleşme, fatura, portfolyo, vb.), uluslararası standartlara dayanan ulusal yeterliliklerde ise ilgili ulusal yeterlilikte belirtilen kanıtları TÜRKİYE MYM’ye (belge@turkiyemym.org.tr) iletir.

 

Belge Kullanım Sözleşmesi için tıklayınız.

 

Başvuru İçin Gerekli Evraklar

 

Sınava başvuracak adayların TÜRKİYE MYM aşağıda yer alan manuel ve online sistem üzerinden başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir.

1.Eğer sisteme ilk kez başvuruyorsanız İlk Başvuru 

2.Daha önce başka bir kuruluşta belge başvurusu yaptıysanız ve geçtiğiniz birimleri belgeleyerek belgelendirme işleminize devam etmek istiyorsanız Birim Birleştirme 

3.İkinci veya üçüncü sınav hakkınızı kullanmak için Tekrar Başvuru 

4.Bir belge başvurunuz var ve farklı bir yeterlilikte yeni belge başvurusunda bulunmak istiyorsanız Yeni Belge Başvurusu 

5.Mevcut belgenizin süresini uzatmak için, belge bitiş tarihi yaklaştıysa Yeniden Belgelendirme bölümünü işaretlemeniz gerekmektedir.

 

Başvuru için gerekli evraklar aşağıda belirtilmiştir;

Başvuru Formunun imzalı hali

Sözleşmenin imzalı hali

Nüfus cüzdanı fotokopisi

Ücretin yatırıldığına dair banka dekontu

HESAP ADI:

TÜRKİYE İNŞAAT SANAYİCİLERİ İŞVEREN SENDİKASI

TÜRKİYE MESLEKİ YETERLİLİK MERKEZİ İKTİSADİ İŞLETMESİ

Ödemeler İçin IBAN Numaramız

Garanti Bankası Çankaya Şubesi

Şube Kodu : 00181

Hesap Numarası : 6295741

IBAN : TR03 0006 2000 1810 0006 2957 41

Belge Yenileme İçin:  belge@turkiyemym.org.tr

Belge yenileme, belgenin kaybolması, yıpranması vb. durumlarda belgenin yeniden basımı için yeni belge talep ücreti KDV dâhil 450,00 TL´dir. Bu ücrete belge masraf karşılığı dahildir.

 

Sınav Zamanı Hakkında

Sınavlar, başvurular değerlendirildikten sonra ve sınavların gerçekleşmesi için uygun kontenjan sağlandığında veya önceden belirlenerek internet sitesinden duyurulan tarihler de gerçekleştirilir. İlan edilmiş tarihte ve saatte sınav yerinde hazır bulunmayan adaylar sınava alınmaz. Ancak, belirtilen saatten önce Gözetmene-Değerlendiriciye bilgi verilmesi ve sınava katılmayacak adayın merkeze bildirilmesi durumunda sınavdan bir saat öncesine kadar aday listelerden çıkartılabilir ve/veya yeni aday eklenebilir. Aday sınava gelememe gerekçesini raporlayabildiği durumlarda (doktor raporu, kaza tutanağı vb.), İşletme Müdürü ve/veya Genel Müdür’ün değerlendirmelerinin ardından, ilk sınav hakkını bir sonraki sınavda kullanabilir

 

Eğitim Şartı : Eğitim şartı aranmamaktadır.

Tecrübe Şartı : Tecrübe şartı aranmamaktadır

 

Manuel Başvuru İçin Aşağıdaki Resimlere Tıklayınız

Ahşap Kalıpçı Başvuru Formu
Betonarme Demircisi Başvuru Formu
Endüstriyel Boru Montacası Başvuru Formu
İnşaat Boyacısı Başvuru Formu
Sıvacı Başvuru Formu
Tünel Kalıpçı Başvuru Formu
Duvarcı Başvuru Formu
Betoncu Başvuru Formu
Panel Kalıpçı Başvuru Formu
Seramik Karo Kaplamacısı Başvuru Formu
İş Sağlığı ve Güvenliği Başvuru Formu
Alçı Levha Uygulayıcısı Başvuru Formu
Alçı Sıva Uygulayıcısı Başvuru Formu
İskele Kurulum Elemanı Başvuru Formu
Isı Yalıtımcısı Başvuru Formu
Su Yalıtımcısı Başvuru Formu
Ses Yalıtımcısı Başvuru Formu
Yangın Yalıtımcısı Başvuru Formu
İnşaat İşçisi Başvuru Formu
ONLİNE BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ
268
ŞEHİT MUSTAFA DOĞAN CAD. 719. SOK. NO: 3 YILDIZEVLER MAHALLESİ, ÇANKAYA - ANKARA
T: 0 312 441 43 72 F: 0 312 442 61 85 ∙ turkiyemym@turkiyemym.org.tr
Belge yenileme için - belge@turkiyemym.org.tr

© Türkiye MYM, 2018 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.

Merkezimiz MYK Tarafından Ulusal Yeterliliklere Göre, TÜRKAK Tarafından TS EN ISO/IEC 17024 Standardına Göre,
Akredite Edilerek Sınav ve Belgelendirme Yapmakla Yetkilendirilmiştir.
Veri Politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“KVKK”) uyarınca Aydınlatma Metinleri web sitemizde yayınlanmıştır. Ayrıntıları İnceleyin
X