TÜRKİYE MYM mesleki yeterlilik sistemi alanında markalaşıyor

TÜRKİYE MYM mesleki yeterlilik sistemi alanında markalaşıyor

İnşaat sektöründe çalışma hayatına mesleki yeterliliği olan nitelikli iş gücünün kazandırılması için faaliyetlerini sürdüren Türkiye Mesleki Yeterlilik Merkezi (TÜRKİYE MYM) her geçen gün inşaat sektöründe belgeli işçi sayısının artmasına katkı sağlıyor.

İNTES, Mesleki Yeterlilik Kurumuna inşaat sektöründe 46 meslek standardı ve 24 ulusal yeterlilik çalışmalarını tamamlayarak sunmuştur. Ulusal yeterlilikleri hazırlanan 19 meslekte TÜRKİYE MYM sınavlar gerçekleştirmektedir. İlerleyen zamanlarda inşaat sektöründe 53 meslek standardının ve ulusal yeterliliklerin belirlenerek Mesleki Yeterlilik Kurumuna sunulması yönünde çalışmalarımız sürmektedir.

Son dönemde ülkemizde inşaat sektöründe büyük ölçekli alt yapı projeleri gerçekleştirilmektedir.
Öte yandan gündemde konuşulan Kentsel Dönüşüm Projesi ile Türkiye’nin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine tüm illerine yaygın şekilde üst yapı projeleri gerçekleştirilmektedir. Artan dünya nüfusu, iklim değişiklikleri, ülkemizin doğal afetlerin yaşadığı bir coğrafyada bulunulması tüm bu yapıların kalite ile çevreye duyarlı inşa edilmesini her zamankinden önemli kılmaktadır. Bu nedenle bu projeler işini fen ve sanat kurallarına göre inşa eden müteahhitler ve projeyi doğru uygulayan işçiler ile inşa edildiği takdirde çağın gereklerine uygun olarak tamamlanabilecektir.

İNTES üyesi firmalar gibi büyük ölçekli sektörde faaliyet gösteren firmalarımızın gerçekleştirdiği köprüler, tüneller, havalimanları, enerji santralleri, barajlar dünya inşaat sektörü literatürüne giren sayılı projelerdir. Bu projelerde kaliteden ödün verilmezken, şantiyelerde çalışılan işçilerin mesleği eğitimlerine ve niteliklerine önem verilmekte, sadece işinin ehli işçilerle çalışılmaktadır. Bu işçiler TÜRKİYE MYM’nin mesleki yeterlilik sınavlarından geçerek Mesleki Yeterlilik Kurumu – MYK ve Türk Akreditasyon Kurumu-TÜRKAK onaylı belge sahibi olmaktadır.

TÜRKİYE MYM firmalarımızla nitelikli ve belgeli iş gücünün temininde kalite güvencesinden ödün vermeden binlerce çalışanın belgelendirilmesini sağlamaktadır.

Türkiye MYM tecrübeli ve yetkin teknik uzmanlarıyla Türkiye’nin dört bir yanında mesleki yeterlilik sınavlarını gerçekleştirerek sektöre nitelikli iş gücü kazandırmaya devam etmektedir.

Türkiye MYM hizmet kalitesini artırıyor

1 Ocak 2017 tarihi itibariyle ağır ve tehlikeli işler kapsamındaki mesleklerde mesleki yeterlilik belgesinin zorunlu hale gelmesi ile hem firmaların hem de şahsi başvuruların sayısı her geçen gün artmaktadır.

Bu mesleklerde mesleki yeterlilik sınavlarına girerek başarılı olan adayların belge ve sınav ücretlerinin karşılanmasına yönelik devlet teşvikleri devam etmektedir. Artan talebe karşılık verebilmek amacıyla TÜRKİYE MYM bünyesindeki uzmanların ve sınav değerlendiricilerinin sayısını daha iyi hizmet verebilmek adına artırmaktadır.

Bu nedenle Merkeze dahil olmak isteyen uzmanlar öncelikle mesleki yeterlilik sınav uygulamaları tanıtılarak staja tabi tutmaktadır. Başarı gösterenler TÜRKİYE MYM’nin uzman havuzuna dahil etmektedir.

Diğer taraftan mesleki yeterlilik sistemin en önemli unsuru olan soru bankalarının güncel tutulmasına özen gösterilmektedir. Soru bankaları teknik uzmanlar tarafından Türk dili denetimlerinden geçirilmekte, ölçme değerlendirme eğitimlerinden geçirildikten sonra program komitesi onayı ile sisteme kazandırılmaktadır.

TÜRKİYE MYM mesleki yeterlilik ve belgelendirme merkezi sınavlarına yönelik geliştirilen yazılım programının sistemin daha aktif ve objektif olması adına güncellenmesi çalışmaları da devam etmektedir.

ŞEHİT MUSTAFA DOĞAN CAD. 719. SOK. NO: 3 YILDIZEVLER MAHALLESİ, ÇANKAYA - ANKARA
T: 0 312 441 43 72 F: 0 312 442 61 85 ∙ turkiyemym@turkiyemym.org.tr
Belge yenileme için - belge@turkiyemym.org.tr

© Türkiye MYM, 2018 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.

Merkezimiz MYK Tarafından Ulusal Yeterliliklere Göre, TÜRKAK Tarafından TS EN ISO/IEC 17024 Standardına Göre,
Akredite Edilerek Sınav ve Belgelendirme Yapmakla Yetkilendirilmiştir.
Veri Politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“KVKK”) uyarınca Aydınlatma Metinleri web sitemizde yayınlanmıştır. Ayrıntıları İnceleyin
X