MYK Yönetim Kurulu asıl üyeliğine İşveren Konfederasyonları temsilcisi olarak Celal Koloğlu seçildi.

MYK Yönetim Kurulu asıl üyeliğine İşveren Konfederasyonları temsilcisi olarak Celal Koloğlu seçildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un katılımlarıyla On Üçüncüsü gerçekleşen Mesleki Yeterlilik Kurumu Genel Kurulunda yapılan seçimlerde İNTES Başkanı Celal Koloğlu MYK Yönetim Kurulu asıl üyeliğine işveren konfederasyonu temsilcisi olarak seçilirken, İNTES Yönetim Kurulu Üyesi Barış Haşemoğlu işveren konfederasyonu temsilcisi yedek üyesi olarak seçildi.

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) 13’üncü Olağan Genel Kurulu, 31 Ekim 2018 Çarşamba günü Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un katılımlarıyla kurumun binasında gerçekleştirildi.

Basına açık olarak gerçekleştirilen Genel Kurul toplantısına bakanlıklar, kamu kurumları ve sosyal tarafların üst düzey yöneticileri ve temsilcilerinin yanı sıra Genel Kurul delegelerinin tamamı katılım sağladı.

Çalışma toplantısı şeklinde yapılan Genel Kurul TÜRK İŞ temsilcisi Enis Bağdadioğlu Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcisi Kerem Dursun Tezcan TES temsilcisi Feyzullah Erdoğan’dan oluşan Başkanlık Divanınca yönetildi.

Genel Kurula hitap eden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk; Mesleki Yeterlilik Kurumunun çalışma hayatında çok önemli bir boşluğu doldurduğunu, iş gücünün bilgi, beceri ve yetkinliklerinin meslek standartlarına dayalı olarak uluslararası akredite bir sistem dâhilinde ölçülüp belgelendirilmesinin üretimde verimlilik ve kaliteyi arttırdığını ifade etti.

792 meslekte standartların yürürlükte olduğunu ifade eden Bakan Zümrütoğlu bugün itibariyle 179 sınav ve belgelendirme kuruluşu ile yıllık 3 milyon kişiyi sınava alabilecek kapasitenin oluştuğunu ve yaklaşık 430 bin kişinin Mesleki Yeterlilik Belgesi alarak ülkemizin nitelikli iş gücü havuzuna dâhil olduğunu belirtti.

Konuşmasının devamında Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi’nin önemine de değinen Bakan Zümrütoğlu, Türkiye Yeterlilikler Çerçevesinin Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi ile eşleştirilmesinin bir sonucu olarak MYK Mesleki Yeterlilik Belgesinin ülkemizin uluslararası geçerliliği olan ulusal sertifikası haline geldiğini ifade etti. Zümrütoğlu son olarak, tehlikeli işlere ilişkin mesleklerde getirilen Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğunun çalışanlar ve işverenler tarafından memnuniyetle karşılandığını ifade ederek, yeni seçilen Yönetim Kuruluna görevlerinde başarılar diledi.

Genel Kurulda, Kurumun 15.09.2017-30.09.2018 dönemi yönetim kurulu faaliyet raporu, 2019 yılı çalışma programı ve personel planlaması, 2017 mali yılı kesin hesabı ve 2019 yılı bütçe ve aidat teklifi Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem Ceylan tarafından sunuldu. Gerçekleştirilen faaliyetler ve çalışma programı Genel Kurul üyelerince takdirle karşılandı, sunulan rapor, teklif ve programlar Genel Kurulca oybirliği ile kabul edildi.

Genel Kurulda ulusal meslek standartlarının hazırlanması ve Güncellenmesi, ulusal yeterliliklerin hazırlanması ve güncellenmesi, yetkilendirme, ölçme, değerlendirme ve

Belgelendirme faaliyetleri, denetim faaliyetleri, bilgilendirme faaliyetleri anlatıldı.

Kurum tarafından yürütülen Ulusal Mesleki Yeterlilik Sisteminin Güçlendirilmesi ve Türkiye Yeterlilikler Çerçevesinin Uygulanması Operasyonu, Türkiye Yeterlilikler Sisteminin ve Çerçevesinin Uygulanması Operasyonu, Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi-Ulusal Koordinasyon Noktası (AYÇ-UKN) Projesi, Türkiye Yeterlilikler Veritabanı Projesi anlatıldı.

Ulusal ve uluslararası iş birlikleri hakkında bilgi verilmesinin ardından, mevzuat çalışmalarına değinildi.

Çalışma hayatına nitelikli eleman kazandırmak amacıyla meslek standardı ve yeterlilik hazırlama çalışmaları, sınav, belgelendirme, denetim faaliyetleri ile kalite güvencesinin korunmasına yönelik çalışmaların yeni dönemde de etkin bir şekilde sürdürüleceği belirtilen Genel Kurulda MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi ülkemizin ulusal markası haline getirileceği belirtilerek Kurumun hedeflerinden söz edildi.

2018-2021 döneminde görev alacak MYK Yönetim Kurulu asıl ve yedek üyeleri için yapılan seçim sonucunda;

MYK Yönetim Kurulu asıl üyeliklerine,

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı temsilcisi olarak Adem Ceylan,

Milli Eğitim Bakanlığı temsilcisi olarak Dr. Recep Altın,

YÖK temsilcisi olarak Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık,

Meslek Kuruluşları temsilcisi olarak Bendevi Palandöken,

İşçi Konfederasyonları temsilcisi olarak Dr. Osman Yıldız,

İşveren Konfederasyonları temsilcisi olarak Celal Koloğlu,

oy birliği ile seçildi.

MYK Yönetim Kurulu yedek üyeliklerine,

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı temsilcisi olarak Şuayip Tuncal,

Milli Eğitim Bakanlığı temsilcisi olarak Şennur Çetin,

YÖK temsilcisi olarak Prof. Dr. Fatih Vehbi Çelebi,

Meslek Kuruluşları temsilcisi olarak M. Burhan Aksak,

İşçi Konfederasyonları temsilcisi olarak Mehmet Şahin,

İşveren Konfederasyonları temsilcisi olarak Barış Haşemoğlu,

oy birliği ile seçildi.

Genel Kurul, Kurum Başkanı Adem Ceylan ve Divan Başkanı Bağdadioğlu’nun teşekkür konuşmaları ile sona erdi.

ŞEHİT MUSTAFA DOĞAN CAD. 719. SOK. NO: 3 YILDIZEVLER MAHALLESİ, ÇANKAYA - ANKARA
T: 0 312 441 43 72 F: 0 312 442 61 85 ∙ turkiyemym@turkiyemym.org.tr
Belge yenileme için - belge@turkiyemym.org.tr

© Türkiye MYM, 2018 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.

Merkezimiz MYK Tarafından Ulusal Yeterliliklere Göre, TÜRKAK Tarafından TS EN ISO/IEC 17024 Standardına Göre,
Akredite Edilerek Sınav ve Belgelendirme Yapmakla Yetkilendirilmiştir.
Veri Politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“KVKK”) uyarınca Aydınlatma Metinleri web sitemizde yayınlanmıştır. Ayrıntıları İnceleyin
X